pyhaluosto_kansallispuisto_laavulla

Lomalla lemmikin kanssa Luostolla

Lomalla lemmikin kanssa Luostolla

Luosto toivottaa tervetulleiksi myös karvaiset matkakumppanit! Lemmikin kanssa matkustaville löytyy alueelta monipuolisesti majoitusvaihtoehtoja, joissa lemmikit ovat sallittuja. Useat ravintolat ottavat vastaan myös nelijalkaiset vieraat, ja ulkoilumahdollisuudet ovat erinomaiset ympäri vuoden.

Talvella voit nauttia hiihtoladuista, joista osa on sallittu myös koirille. Kesäisin ja syksyisin retkeilyreitit tarjoavat upeita maisemia ja raikasta tunturi-ilmaa niin ihmisille kuin eläinystävillekin.

Hätätapauksia varten lähin eläinlääkäri löytyy Sodankylän kuntakeskuksesta, jonne on Luostolta noin 40 minuutin ajomatka.

Tervetuloa Luostolle – koko perheen voimin!

Lemmikki ystävälliset ravintolat

Lampivaaran kahvio

Punaketun lasipaviljonki

Santa's Hotel Auroran aulabaari

Lapland Hotels Luostotunturin Rumpu Bar

Ski Knöölin terassi

 

punakettu.jpg
Retkeily koiran kanssa Pyhä-Luoston kansallispuistossa

Lue vinkit koiran kanssa retkeilyyn kansallispuisto alueilla.

PL_retkeily_kansallispuisto
Maastohiihto on sallittu lemmikin osalla Pyhä-Luoston laduista

Näet koiraladut latuseurantajärjestelmästä ostamalla 10 € digitaalisen kartan.

Koiraladut Luostolla:

  • Perheluoston koira latu. Ladun kunnostus 1 krt/viikko, viikolta 8 alkaen.
  • Orresokka-Kiimavaara-Orresokka. Suositeltava kiertosuunta myötäpäivään. Hiihtokunnossa ensilumilta kauden loppuun.
  • Viikosta 8 alkaen Räkkiluoston ladun kautta takaisin valoalatua pitkin Luoston keskukseen. Suositeltu kiertosuunta vastapäivään.
     

    Koiraladut Pyhällä:

  • Korteselän lenkki. Pituudeltaan n. 5 km. Hiihtokunnossa ensilumilta kauden loppuun.
  • Pyhäjärven kiertävä latuosuus. Suositeltava kiertosuunta on vastapäivään. Hiihtokunnossa ensilumilta kauden loppuun.

Tutustu koirahiihtäjien etikettiin ennen ladulle lähtöä.

Paperisen Pyhä-Luoston taskuoppaan, joka sisältää latukartan löydät alueen hotelleista ja palvelupisteistä ilmaiseksi. 

Luosto_crosscountryskiing
Ametistikaivos lemmikin kanssa

Lampivaaran Ametistikaivokselle lemmikit ovat tervetulleita kytkettynä kaivosvierailun ajan.

ametistikaivos_luosto_lapland