Opastetuilla kaivoskierroksilla pääsee kuulemaan Lampivaaran geologiasta ja historiasta sekä ametistin muodostumisesta ja uskomuksista jotka liittyvät tähän violettiin jalokiveen. Kierroksiin kuuluu myös oman ametistin kaivaminen kaivuualueelta sekä vierailu pienessä kivipuodissa, josta voi ostaa ametisteja raakakivenä sekä hiottuna ja kauniita ametistikoruja. Opastettu kaivoskierros kestää noin tunnin verran.
Ametistikaivos liput
Luoston Ametistikaupalta klo 11:10 96€/aikuinen ja 47€/lapsi (3-15 v)
Ukkoluoston P-alueelta klo 11:30 ja klo 14:30 76€/aikuinen ja 37€/lapsi (3-15 v)
Lampivaaran kahviolta klo12:00 ja klo 15:00 41€/aikuinen ja 20€/lapsi (3-15 v)
Perhelippu: kahden maksavan vanhemman mukana perheen joka toinen alle 15-vuotias lapsi mukaan veloituksetta. Mikäli vierailulle on tulossa esimerkiksi kaksi aikuista ja kolme 3-15 -vuotiasta lasta, yhden lapsen lippu on ilmainen. Verkkokaupassa valitaan kaksi aikuista ja kaksi lasta ja kirjoitetaan ”Lisätietoa” -kohtaan, että mukaan tulee ilmaisella lipulla vielä yksi lapsi.
Alle 3-vuotiaat lapset pääsevät kaivosvierailulle ilmaiseksi.
Miten pääsen Ametistikaivokselle omatoimisesti?
Lampivaaran kahviolle voi saapua omatoimisesti hiihtäen, lumikenkäillen, fatbikella tai talvireittiä patikoiden (huom. ei aurattua tietä), matkaa Ukko-Luoston parkkipaikalta on n. 2,5 km. Matkaan on hyvä varata riittävästi aikaa, noin 45 min.