Luosto soi! jälleen Lapin tunturimaisemissa
Jokainen matka lähtee jostain, ja pisimmätkin niistä alkavat yhdellä askeleella. Iltakonsertti kertoo tästä ensihetkestä, joka on täynnä ennakkoluuloa ja odotusta, kun kaikki on vielä mahdollista. Konsertissa kuullaan Toivo Kuulan ja Ruth Crawford Seegerin läpimurtoteokset eli ensimmäiset sävellykset, joilla he nousivat laajempaan tietoisuuteen, sekä Claude Debussyn harpputrio, joka on ensimmäisiä tälle harvinaisemmalle kokoonpanolle sävellettyjä teoksia.
Ruth Crawford Seeger Sonaatti viululle ja pianolle
Claude Debussy Sonaatti huilulle, alttoviululle ja harpulle
Toivo Kuula Pianotrio A-duuri op. 7
Livia Schweizer, huilu
Tuulia Hero, viulu
Elisar Riddelin, viulu
Vuokko Lahtinen, alttoviulu
Annika Valkeajoki, sello
Martin Malmgren, piano
Hilda Kunnola, harppu
Konsertissa on väliaika.
Konserttipaikoille on Lapland Hotels Luostotunturin edestä bussikuljetus. Myös Sodankylän kuntakeskuksesta järjestetään bussikuljetuksia Luostolle ja Pyhätunturille.
Liput myy Ticketmaster. Festivaalin aikana lippuja voi ostaa myös festivaalitoimistosta ja konserttipaikkojen ovelta.
LIPUNMYYNTI TICKETMASTERISTA
Yksittäisten konserttilippujen lisäksi on mahdollisuus hankkia erilaisia lippupaketteja.
Pyhä-Luosto sarja
Sisältää 6.8. iltakonsertin Luostolla, 7.8. kaksi konserttia Pyhätunturilla sekä 8.8. pääkonsertin Ukko-Luostolla ja Beethoven-sarjan päätöskonsertin Luostolla (yhteensä 5 konserttia).
Pyhä-päivä 7.8.
sisältää Aittakurun ja Revontulikappelin konsertit (yhteensä 2 konserttia).
Osta lippu Pyhän konsertteihin
Luosto-päivä 8.8. sisältää pääkonsertin Ukko-Luostolla, Ski-Knöölin konsertin ja Beethoven-sarjan päätöskonsertin (yhteensä 3 konserttia).
Osta lippu Luoston konsertteihin
Konserttipaikoille on bussikuljetus Luostolta. Bussilippuja voi ostaa hotellin aulassa olevasta festivaalitoimistosta.
Yksittäisten konserttilippujen lisäksi on mahdollisuus hankkia erilaisia lippupaketteja.
Festivaalin järjestää Kuusikko soi ry.
Oikeudet muutoksiin pidätetään.